Děti do tří let v evropských ústavech
Výzkum WHO a University v Birminghamu
Publikováno v časopise Náhradní rodinná péče 2004/3
Tento článek byl zpracován před vydáním závěrečné zprávy z projektu, kterou máme v českém jazyce na http://www.vzd.cz/pocet-charakteristiky-ohrozenych-deti-mladsich-tri-let...
Vychází z prezentací na konferenci WHO v Kodani 17.3.2004
WHO a Ústav pro forenzní a rodinnou psychologii Universita v Birminghamu uskutečnily společně EU Daphne projekt „Mapování počtu a charakteristik dětí do tří let věku v ústavních zařízeních v Evropě“1. Výsledky tohoto výzkumu byly prezentovány na konferenci WHO v Kodani v březnu 2004. Pokusili jsme se shrnout některé výstupy prezentací a stručně je uvádíme v tomto článku.
Patnáctiměsíční projekt zkoumal 32 zemí po celé Evropě, aby zjistil počty a charakteristiky dětí do tří let umístěných v ústavních zařízeních bez rodičů. Vycházel z toho, že malé děti umístěné v ústavní péči bez rodičů jsou v nebezpečí vzniku poruch v navazování a udržování vztahů, opoždění vývoje (podle výzkumu UNICEF jsou děti, které byly umístěny v ústavu ve věku 3 let ve svém vývoji opožděny zhruba o 1 rok), nedostatky ve zrání mozku. Zanedbání a poškození způsobené časným odnětím rodičovské péče může být rovno násilí na dítěti.
Projekt také zjišťoval rozsah náhradních služeb pro malé děti, které potřebují péči a ochranu (např. náhradní rodinná péče) a užívání národního i mezinárodního osvojení jako odpovědi na chudobu rodiny nebo zneužívání, zanedbávání či opuštění dítěte.
Výzkum odhalil velké rozdíly v dostupnosti alternativních služeb od neexistence pěstounské péče a sanace rodiny po výlučné užívání těchto přístupů To vše navzdory tomu, že ústavní péče je 2 až 3krát nákladnější než náhradní rodinná péče ve všech zkoumaných zemích.
Zjištění
Odhaduje se, že ve 31 evropských zemích, které odpověděly, je přibližně 27000 dětí do tří let v ústavech. Přibližná populace dětí do tří let v Evropě (19 milionů) to znamená, že na 10000 dětí do tří let je jich 14 v ústavu po dobu delší než 3 měsíce.
Podíl dětí do tří let v ústavech na 10000 dětí v populaci ve vybraných zemích
země
počet dětí
Slovinsko
0
Island
0
Velká Británie
1
Norsko
2
Rakousko
3
Irsko
6
Dánsko
7
Chorvatsko
8
Švédsko
8
Polsko
9
Holandsko
14
Itálie
14
Španělsko
23
Maďarsko
24
Francie
27
Slovensko
31
Rumunsko
33
Lotyšsko
42
Bulharsko
50
Belgie
54
Česká republika
60
Důvody k umístění
Porovnání důvodů k umístění dětí do ústavů ukazuje velké rozdíly ve zkoumaných zemích z EU a nečlenskými zeměmi.
Důvod umístění
EU (v %)
ostatní země (v %)
CAN
69
14
opuštěné děti
4
32
děti s postižením
4
23
sociální důvody
23
25
sirotci
0
6
V České republice bylo v roce 2003 umístěno do kojeneckých ústavů celkem 1905 dětí. 44,1 % bylo přijato ze sociálních důvodů, 30,7 % bylo přijato ze zdravotních důvodů (bez ohledu na to, zda se jedná o zdravotní důvody ze strany rodiče nebo dítěte), ze zdravotně sociálních důvodů 25,2 %. Z celkového počtu přijatých dětí jich bylo 18,8 % handicapovaných, týraných dětí bylo v celkovém počtu přijatých 2,26 %. Mezi přijatými bylo 23,8 % romských dětí. (Aktuální informace Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky č.24/2004: Činnost kojeneckých ústavů, dětských domovů pro děti do tří let a dalších zařízení pro děti v roce 2003)
Doporučení konference
Různí přispěvatelé na konferenci se snažili přednést náměty ke zlepšení péče o děti do tří let. Snažili jsme se jejich závěry shrnout a rozdělit do několika oblastí:
Obecná doporučení
Cílem projektu je přispět k deinstitucionalizaci péče o malé děti. K tomu bude směřovat i pokračování tohoto projektu, v jehož rámci by měl být vydán manuál příkladů dobrých zkušeností s deinstitucionalizací v Evropě.
Referující na konferenci v Kodani apelovali na zvyšování povědomí o krátkodobých i dlouhodobých následcích pro dětí, které žijí v institucích bez primárního pečovatele.
Jednotlivé země by také měly zkoumat důvody, pro které jsou děti v institucích umisťovány (zda se jedná o sociální, ekonomické či biologické sirotky) a tomu přizpůsobit cílená opatření.
Prevence a sociální práce s rodinami
Doporučuje se posoudit a zhodnotit rodinu ve vztahu k potřebám dítěte, podporovat rodiny na základě jejich potřeb finančně, emocionálně i prakticky. Umístění dítěte v ústavu nebo pěstounské rodině má sloužit k rehabilitaci rodiny, jen pokud ta není možná, mělo by se přistupovat k dalším řešením. Doporučuje se respektovat při práci s rodinami důležité zásady: 1) Mluvte s nimi a ne na ně. 2) Pracujte s rodinami, ne na rodinách. 3) Nesuďte jen podle chování rodiny v krizi.
Efektivní využívání prostředků
Ukazuje se, že pěstounská péče, osvojení a rehabilitace biologické rodiny jsou méně nákladná opatření než ústavní péče.
Náhradní rodinná péče
Jakmile je to možné, je třeba se zaměřit na umístění dítěte v odpovídajícím rodinném prostředí poskytujícím kvalitní péči. Proto se doporučuje rozvíjet kapacitu pěstounské péče. Upřednostňuje se umístění dítěte v rámci státu, mezinárodní osvojení by mělo být vnímáno jako poslední možnost a pokud se ukáže, že je v nejlepším zájmu dítěte.
Požadavky na ústavní péči
Doporučují se menší instituce, více připomínající rodinu, před velkými, neosobními. Sourozenci by rozhodně měli být umístěni společně. Je důležité hledět na poměr personálu a dětí, zajistit kvalitní, vzdělané, citlivé a zodpovědné pracovníky. Prostředí ústavů by mělo být co nejpřátelštější k dětem. Ústavy by měly povzbuzovat příbuzné, aby děti navštěvovali.
do rámečku
Příklad: Děti do tří let v ústavech v Dánsku
V Dánsku bylo v prosinci 2002 v ústavech 102 dětí do tří let, 54 děvčat, 48 chlapců. 102 dětí je 1/5 všech dětí, které jsou v péči státu, zbytek je umístěn v pěstounské péči. Celkem existuje přibližně 18 institucí pro malé děti. Žádná minoritní skupina není zastoupena větším počtem než odpovídá jejímu zastoupení v populaci.
Hlavní důvody umístění
rodiče zneužívají drogy
duševně nemocní rodiče
zneužívání nebo zanedbávání dětí
nebo kombinace těchto důvodů (82%)
postižené děti (9%)
jiné důvody (9%)
Délka pobytu v zařízení je různá od 2 měsíců do 27 měsíců (zjištěno na základě návštěvy 8 zařízení).
Průměrná cena umístění v ústavu je 10000,-EUR, ústavy pro postižené děti stojí 13333 EUR, pěstounská péče v rodině vyjde rozpočet na 2500 EUR.
Umístění v pěstounské rodině
- umístění v pěstounské rodině může být zprostředkováno obcí nebo obvodem
- 16 soukromých organizací úzce spolupracuje s úřady
- tyto organizace zajišťují kontakt s pěstounskými rodinami a mají v seznamu pěstounské rodiny, organizují vše, co souvisí s umístěním dítěte do rodiny.
- tyto organizace jsou oprávněny dohlížet nad dodržováním povinností pěstounů, což je jinak zajišťováno úřadem
Na základě prezentací na konferenci WHO v Kodani 17.3.2004 zpracovala Mgr. Kateřina Šlesingerová
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 17 týdnů zpět
11 let 17 týdnů zpět
11 let 18 týdnů zpět
11 let 20 týdnů zpět
11 let 21 týdnů zpět
12 let 39 týdnů zpět
13 let 4 týdny zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 7 týdnů zpět