Konference v parlamentu o profesionální pěstounské péči
Článek z časopisu Náhradní rodinná péče č.2/2003
Dne 5. června 2003 proběhla v poslanecké sněmovně jednodenní konference, kterou pořádalo občanské sdružení DOM k tématu Profesionální pěstounské péče. Profesionální pěstounskou péči se sdružení DOM snaží legislativně prosazovat v rámci svého projektu Proměna, projektu na transformaci systému náhradní rodinné péče v ČR.
„Jsme velmi potěšeni tím, jaký je zájem o problematiku je i mezi politiky“, říká Ing. Michaela Svobodová, ředitelka DOM a vedoucí projektu Proměna. Na jednodenní konferenci přijeli zástupci všech krajů. Konference se účastnili poslanci: A.Páralová, J.Janeček, T.Fišerová, a senátoři: Z.Bárta, K.Barták, zástupci odboru rodinné politiky MPSV: V.Novotná, L.Průšová a další, odboru speciálního školství MŠMT: J.Pilař, M.Hejná, a další.
Na programu byly přednášky:
Zkušenosti profesionálního pěstouna (Chris Gardiner, International Foster Care Organisation IFCO)
Zkušenosti sociálního pracovníka s profesionálním pěstounstvím (Claire Warrington, European Children Trust)
Zkušenosti organizace jako provozovatele služby (Pat Walton, Boys and Girls Welfare Organisation)
Konference byla zakončena panelovou diskusí v rámci které měli účastníci možnost položit otázky a konfrontovat svoje názory a postoje. V panelové diskusi vystoupil také Jiří Kovařík a informoval účastníky o spolupráci SNRP a DOMU a společnému úsilí o reformu systému péče o rodinu a dítě v obtížných situacích.
„Cílem konference je přinést poslancům, zástupcům státních úřadů zodpovědných za vytváření sociální politiky, české odborné i laické zainteresované veřejnosti konkrétní poznatky týkající se zavádění a praxe profesionální pěstounské péče v evropském kontextu.“, říká Svobodová. „Vzhledem k tomu, že návrh nové koncepce profesionální pěstounské péče, na kterém pracuje tým projektu Proměna, vychází z dlouholetých evropských zkušeností, jsme přesvědčeni, že konference je účelnou a inspirativní akcí, která účastníkům nabídla bezprostřední příležitost sdílet zkušenosti zahraničních odborníků a pěstounů“, dodává.
Občanské sdružení DOM v roce 2001 vypracoval o podrobnou analýzu stavu náhradní výchovné péče o děti a mládež bez rodinného zázemí. Analýza mimo jiné ukázala, že ústavní péče představuje jeden z nejhorších způsobů náhradní péče o dítě. Nefunkčnost systému lze podložit neschopností „absolventů“ těchto ústavů fungovat v běžné společnosti. Současný systém péče o děti, které nemohou žít ve vlastní rodině, je značně roztříštěný, kompetenčně spadá pod několik ministerstev (MPSV, MŠMT, MZ). Systém náhradní péče nezaznamenal po revoluci v roce 1989 podstatných změn.
Projekt Proměna přichází s řešením tohoto stavu. Posláním projektu je reforma systému náhradní péče o děti bez rodinného zázemí v České republice v zájmu nejlepší prosperity dítěte, rodiny a společnosti. „Naší strategií je, aby děti vyrůstaly ve vlastní rodině, nebo v zázemí širší nebo náhradní rodiny. Pokud není jiná možnost chceme usilovat o to, aby pobyt dítěte v instituci byl co možná nejkratší, péče byla odborná a v nejvyšší možné míře napodobovala rodinu,“ říká Ing. Michaela Svobodová, ředitelka projektu. Cílem projektu je připravit odborné podklady pro rozvoj státní politiky v této oblasti. V současné době jsou v rámci projektu PROMĚNA navrhovány tři hlavní pilíře rozvoje péče o děti bez rodinného zázemí, prvním z nichž je právě vytvoření odborného rámce pro zavedení profesionální pěstounské péče.
Systém pěstounské péče, který funguje v České republice, poskytuje zázemí jen nepatrnému počtu dětí bez rodin a je systémem legislativně, organizačně i administrativně značně odlišným od profesionálního pěstounství. Rodiče, kteří se rozhodnou být profesionálním pěstounem jsou ve specifickém vztahu k instituci organizující pěstounskou péči. Za svou práci jsou odměňováni mzdou, součástí vztahu k instituci je i povinné vzdělávání, supervize a další aktivity na podporu života pěstounské rodiny. Takto definované pěstounství umožňuje využití pěstounské péče i v krátkodobé podobě nebo v případech dítěte s postižením nebo s výchovnými problémy.
Nespornou výhodou jsou i výrazně nižší finanční náklady, neboť roční příspěvek na dítě v pěstounské péči tvoří 60.000 Kč zatímco roční příspěvek výchovnému ústavu na jedno dítě je více než čtyřnásobný – 250.000 Kč ročně. V případě zavedení profesionální pěstounské péče a podpory umisťování dětí do tohoto typu rodin, výrazně poklesnou státní výdaje na financování náhradní výchovné péče.
Zavedení profesionální pěstounské péče s sebou logicky nese potřebu řady legislativních i praktických opatření, zejména vytvoření administrativního, právního, provozního i odborného zázemí. V současné době se vytváří podrobný manuál o profesionální pěstounské péče společně s návrhem jak ji zavést v České republice a probíhají také jednání na politické úrovni o možných legislativních změnách.
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 17 týdnů zpět
11 let 17 týdnů zpět
11 let 18 týdnů zpět
11 let 20 týdnů zpět
11 let 21 týdnů zpět
12 let 39 týdnů zpět
13 let 4 týdny zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 7 týdnů zpět