„Nové metody sociální práce s ohroženou rodinou se zaměřením na rodinné konference“, konference pořádaná o.s. Amalthea
Občanské sdružení Amalthea uspořádalo dne 2. prosince 2013 v Pardubicích konferenci nazvanou „Nové metody sociální práce s ohroženou rodinou se zaměřením na rodinné konference“. Konference se konala pod záštitou krajského radního zodpovědného za sociální věci a neziskový sektor Ing. Pavla Šotoly.
Cílem konference bylo představení nových metod sociální práce s ohroženou rodinou, motivace pracovníků pomáhajících profesí k zařazení těchto nových metod mezi běžně využívané, sdílení zkušeností a úskalí při jejich zavádění do praxe. O své zkušenosti se s účastníky konference vedle pěti občanských sdružení, PMS a OSPOD podělil i zahraniční host ze Slovenska.
První příspěvek o.s. Lumos byl věnován vlivu vyhodnocování potřeb a situace dítěte na pozitivní změny v životě dítěte. Další příspěvky dopoledního bloku byly zaměřeny na novou metodu sociální práce s ohroženou rodinou zvanou rodinná konference. Občanské sdružení Amalthea představilo rodinné konference (RK) jako nástroj efektivní pomoci. Praktické zkušenosti s využitím RK na Slovensku byly prezentovány zástupkyní z Institutu Ochrany práv dítěte a rodiny Trnavské univerzity. Ostravské občanské sdružení Vzájemné soužití seznámilo účastníky konference se specifiky RK konanými v romské komunitě. Poslední příspěvek dopoledního bloku patřil PMS a byl věnován restorativní skupinové konferenci v oblasti řešení kriminality mládeže.
Odpolední blok byl zaměřen na relativně nové, ale v některých regionech již využívané metody sociální práce. O.s. Tremedias představilo fungování rodinných mediací na Vysočině. Nad vývojem případových konferencí se zamýšlel příspěvek o.s. Rozum a cit. Praktické zkušenosti s případovými konferencemi prezentovala zástupkyně OSPOD Chrudim.
Během diskusí, které následovaly po jednotlivých příspěvcích, opakovaně zazníval apel na čistotu metod ve smyslu nutného dodržování metodiky. Obavy z pouze formálního využívání metod, prosazení vlastních řešení klíčových pracovníků před klientskými a nedodržení jednotlivých postupů se týkají jak případových, tak rodinných konferencí. Pokud nebude věnován dostatečný prostor kvalitní přípravě všech účastníků, stanou se z těchto metod pouze narychlo svolaná setkání, na kterých účastníci nebudou znát dostatečně svoji roli a jen s obtížemi budou hledat možnosti řešení složité situace. Časová náročnost přípravy je bohatě vykompenzována výsledkem setkání, ve většině případů smysluplným individuálním plánem respektovaným klíčovým pracovníkem.
Rodinné konference navíc přinášejí nový rozměr v přijímání klienta jako partnera odborníků. V atmosféře přetrvávající kontroly, rad a pokynů, se jedná o výrazný posun v řešení situace ohrožených rodin. Respektující pojetí ve formě soukromé rodinné porady, kdy je rodina ponechána o samotě za účelem vytvoření vlastního návrhu řešení, odlišuje rodinné konference od jiných metod. Rodinné konference tak předávají právo a zodpovědnost za řešení složité situace dítěte rodině samotné.
V následném vyhodnocení konference jak samotnými panelisty, tak účastníky, byl oceněn fakt zastoupení neziskových organizací i institucí státní správy v jednotlivých příspěvcích. Vzhledem k obsahové aktuálnosti konference nás překvapila slabá účast zástupců OSPOD Pardubického kraje. Nová metoda rodinných konferencí byla dle účastníků představena dostatečně a získává si postupně jejich důvěru. I přesto lze očekávat, že bude nutné vyvinout nemalé úsilí, aby se rodinné konference staly běžně využívanou a doporučovanou metodou sociální práce s ohroženou rodinou. Pevně doufáme, že budou případné obavy či nedůvěra z této nové metody stejně jako při zavádění případových konferencí brzy rozptýleny a rodinné konference budou využívány ve prospěch ohrožených rodin, zejména dětí, tak jako tomu je ve většině demokratických zemí.
Všechny odprezentované příspěvky je možno nalézt na adrese:
http://www.amalthea.pardubice.cz/metodiky.htm
Kontakt pro novináře:
Mgr. Kateřina M a r t í n k o v á, koordinátorka rodinných konferencí, katerina.m@amalthea.cz, 602609088
Mgr. Gabriela P a v l í k o v á, koordinátorka rodinných konferencí, gabina@amalthea.cz, 774452077
Mgr. Tereza Dvořáková, fundraising a PR, tereza@amalthea.cz, 777 752 830,
Amalthea o.s. je nestátní nezisková organizace, která poskytuje sociální, vzdělávací, terapeutické a dobrovolnické služby v systému péče o ohrožené děti. Poskytuje podporu a pomoc rodičům a dětem tak, aby se předcházelo umisťování dětí mimo jejich vlastní rodinu, podporuje a doprovází náhradní rodiny.
Působí na území Pardubického kraje. Amalthea o.s. dále nabízí odborné i široké veřejnosti vzdělávání, informace a osvětu v oblasti systému péče o ohrožené dítě. Zavádí inovativní metody práce s rodinou a dítětem do praxe a podporuje organizace, které se danou oblastí zabývají.
Více informací o Amalthea o.s. naleznete na www.amalthea.cz.
Příloha | Velikost |
---|---|
Tisková+zpráva+RK.doc | 210 KB |
- Blog uživatele Tereza
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 17 týdnů zpět
11 let 17 týdnů zpět
11 let 18 týdnů zpět
11 let 20 týdnů zpět
11 let 21 týdnů zpět
12 let 39 týdnů zpět
13 let 4 týdny zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 7 týdnů zpět