O nás
Úmluva o právech dítěte, Čl.3, odst. 1
Zájem dítěte musí být předním hlediskem při jakékoli činnosti týkající se dětí, ať už uskutečňované veřejnými nebo soukromými zařízeními sociální péče, soudy, správními nebo zákonodárnými orgány.
Co chceme
- Chceme přispívat ke kvalitnější péči o děti vyrůstající mimo vlastní rodinu.
- Chceme poskytovat teoretické i praktické informace týkající se péče o děti vyrůstající mimo vlastní rodinu. Můžete zda najít zprávy, výzkumy, zkušenosti z praxe, statistiky, legislativní úpravy, standardy péče, metodiky a další informace.
- Chceme být místem pro výměnu zkušeností a názorů, cheme poskytovat prostor pro odbornou diskusi. Nabízíme možnost komentovat jednotlivé příspěvky nebo se zapojit do e-mailové diskusní skupiny.
- Chceme, aby naše stránky byly aktuální. Pravidelně doplňujeme další materiály a v aktualitách přinášíme zprávy z dění v oboru a pozvánky na konference, semináře a další akce.
- Chceme, aby stránky byly přehledné a aby pro vás byly přínosem. Jednotlivé materiály proto řadíme podle obsahu do kategorií. Navíc můžete použít náš vyhledávač.
- Chceme zveřejňovat nejen české a slovenské materiály, ale i informace ze zahraniční. Hledáme dobrovolníky, kteří by nám pomohli s překladem. Zatím můžete použít Google překladač, abyste měli alespoň rámcovou představu o obsahu.
- Chceme sloužit odborníkům, lidem z praxe, sociálním pracovníkům, pěstounům, pracovníkům neziskových organizací, ale vědeckým pracovníkům či pracovníkům ministerstev vytvářejícím nové koncepce péče o děti.
- Chceme spolupracovat s ostatními institucemi, organizacemi i jednotlivci, kterým jde o zájem dětí vyrůstajících mimo vlastní rodinu.
Jak jsme vznikli
Tyto webové stránky jsou vytvářeny díky dobrovolné práci a nadšení Chrise Gardinera, Kateřiny Šlesingerové, Terezy Gardiner a Daniely Žilinčíkové, kteří mají mnohaleté zkušenosti s prací v sociálněprávní ochraně dětí v Čechách a na Slovenku a se snahami o změnu systému péče o děti vyrůstající mimo původní rodinu.
Podíleli na projektu Quality4Children, kde měli možnost setkat se s dalšími odborníky z celé Evropy.
Chris Gardiner se také podílel na činnosti OSN a UNICEF, která vedla založení Better Care Network (BCN). V roce 2005 byl přizván do poradního výboru BCN. Členy tohoto výboru jsou zástupci národních a nadnárodních nevládních organizací, akademických institucí, mezinárodních organizací, vlád a nezávislí odborníci. Všichni mají rozsáhlé zkušenosti s péčí a podporou pro ohrožené děti a rodiny. BCN je webový informační portál doplněný moderovanou emailovou diskusí, která v současné době spojuje více než 1500 lidí a organizací po celém světe. Umožňuje výměnu informací, nejnovějších poznatků z výzkumů a sdílení úspěšných projektů. Nicméně limitem BCN je jazyková bariéra - poskytované informace jsou pouze v angličtině, a proto pro mnoho lidí nedostupné.
Občanské sdružení Člověk hledá člověka podporovalo během posledních let mezinárodní výměnu informací a zkušeností prostřednictví konferencí s řečníky ze sousedních a dalších evropských zemí. Mnozí účastníci těchto konferencí přiznávali, že nevědí o změnách v systémech péče o děti v zahraničí ani neznají srovnání České republiky a ostatními zeměmi v Evropě.
Proto jsme v roce 2008 začali hovořit o možnosti vytvořit něco podobného jako je BCN v češtině a slovenštině. Zjišťovali jsme názory dalších organizací a vnímali jsme zřejmou potřebu informací v našich jazycích. Proto jsme se rozhodli vytvořit tyto stránky. Založili jsme občanské sdružení V zájmu dítěte, o.s. a od poloviny ledna 2009 provozujeme tyto stránky.
Naše dosavadní aktivity
- Webové stránky www.vzd.cz
- Spolupráce na českém vydání publikace Až se narodíš, budeš doma
- Nevládní zpráva o plnění Úmluvy o právech dítěte
- Aktivní pravidelná účast na setkáních nevládních organizací působících v NRP organizovaných Informačním střediskem Mikuláš
- Připomínky k pracovnímu návrhu novely zákona o ústavní výchově
Jak nám můžete pomoci
Naše stránky existují jen díky dobrovolné práci, abychom mohli dále efektivně fungovat, potřebujeme také vaši pomoc.
- Můžete nám zasílat materiály ke zveřejnění, cokoliv, co považujete za užitečné pro ostatní.
- Potřebujeme také dobrovolníky, kteří by pomohli překládat zahraniční materiály.
- Plánujeme také vytvořit Odbornou radu VZD a přizvat další osoby ke spolupráci.
- Uvítáme vaše komentáře a připomínky, které můžete vkládat přímo na naše stránky k jednotlivým příspěvkům nebo nám je zaslat na náš e-mail vzd@vzd.cz
- Podpořit nás můžete také umístěním odkazu http://www.vzd.cz na vaše stránky a tím, že o nás řeknete dalším.
Poslední komentáře
11 let 26 týdnů zpět
11 let 26 týdnů zpět
11 let 27 týdnů zpět
11 let 29 týdnů zpět
11 let 30 týdnů zpět
12 let 47 týdnů zpět
13 let 12 týdnů zpět
13 let 15 týdnů zpět
13 let 15 týdnů zpět
13 let 15 týdnů zpět