„Průvodce fázemi pěstounské péče“ (Hodonín)
Přishlásit se je možné do 15.2.2014
Centrum pro rodinu a sociální péči Hodonín v rámci grantového projektu „Další vzdělávání v oblasti náhradní rodinné péče“ pořádá dvoudenní akreditovaný vzdělávací kurz k proškolení lektorů v oblasti náhradní rodinné péče („NRP“) s názvem „Průvodce fázemi pěstounské péče“.
Kurz je určen lektorům, kteří se ve své profesi věnují sociální oblasti a vychází z potřeby pracovníků organizací, kteří se rozhodli pracovat s náhradními rodinami. Jejich úkolem je profesionálně s rodinami spolupracovat, doprovázet děti v procesu adaptace do nové rodiny a vyhodnocovat, jak se dětem v rodině daří.
Novela zákona o sociálně právní ochraně dítěte přinesla do oblasti NRP celou řadu změn. Od poloviny roku 2013 začali pěstouni uzavírat smlouvy o spolupráci buď s OSPOD nebo organizacemi, které mají pověření k tomu pěstounské rodiny provázet. Kurz „Průvodce fázemi pěstounské péče“ nabízí a otevírá prostor, ve kterém se budeme moci společně podívat na klíčové okamžiky celého procesu pěstounské péče. A to už od momentu rozhodování se stát se pěstounem až po okamžik, kdy mladý dospělý opouští pěstounskou péči. Dotkneme se i problematiky následné péče. Seminář bude hledat odpovědi na otázky týkající se rolí, kompetencí a odpovědností všech, kteří se na tomto procesu podílejí. Kurz je určen pro pracovníky OSPOD, pracovníky provázejících organizací, pro pěstouny, stejně tak může být vhodný i pro motivované rodiče, jejichž dítě je dočasně nebo i trvale umístěno do pěstounské péče. Jeho hlavním cílem je ukázat, jak je důležité klíčovým etapám v životě dítěte, které nemůže vyrůstat ve své rodině, dobře rozumět pro jeho zdravý vývoj a otevřenou budoucnost.
Kurz vede odborný lektor, který má dlouholetou praxi v oblasti NRP, včetně tvorby vzdělávacích kurzů:
Mgr. Martin Bušina - speciální pedagog, rodinný a manželský psychoterapeut, supervizor, lektor a kouč. V oblasti náhradní rodinné a ústavní péče pracuje od roku 1996, z toho v SOS dětských vesničkách pracoval 10 let. Připravoval a 3 roky vedl jedno z prvních zařízení (Komunita mládeže) následné péče pro dospívající a mladé dospělé, kteří nemohli vyrůstat ve své rodině. Pracoval jako poradce národní ředitelky SOS DV, podílel se na výběru, přípravě, vzdělávání a provázení pěstounů. V současné době pracuje jako supervizor (sociální oblast, státní správa, OSPOD, ), lektor (sociální oblast, školství, komerční oblast), spolupracuje s MPSV v procesu deinstitucionalizace na pozici supervizora a lektora.
Mgr. Ivana Mikušková – systemická psychoterapeutka (ISZ Praha), praxe v probaci a mediaci (PMS ČR),terapeutka v komunitě pro drogově závislé, lektorka, výcvik v mediaci, soukromá praxe Uherském Hradišti, nyní přímá práce s pěstounskými rodinami
Hlavní témata kurzu:
Role, kompetence a odpovědnosti pracovníka OSPOD v procesu provázení
Role, kompetence a odpovědnosti pěstouna v procesu výkonu pěstounské péče
Role, kompetence a odpovědnosti pracovníka provázejícího pěstounskou rodinu
Role, kompetence a odpovědnosti rodiny/rodičů dítěte
Pěstounství jako proces rozdělený do mnoha kroků, Co? Kdy? Kdo? Proč?
Pravidelná supervize pěstounů jako vhodný nástroj ke zvyšování jejich kompetencí
Vzdělávání proběhne formu přednášky, interaktivní diskuse, ale i praktického nácviku modelových situací, učení se na základě zážitku v malé skupině max. 10 účastníků.
Dvoudenní seminář se uskuteční ve dnech 25.-26.2.2014 a 14.-15.3.2014 vždy od 9.00 do 17.00 hodin (s přestávkou na oběd) v prostorách Centra pro rodinu a sociální péči Hodonín, Štefánikova 15, 695 01 Hodonín.
Na závěr každého dvoudenního semináře obdrží účastníci osvědčení o ukončení akreditovaného vzdělávacího programu v rozsahu 16 výukových hodin. Pro lektory je to tedy mimořádná příležitost, jak mohou rozšířit svou vlastní odbornost v sociální oblasti a znamená to také jejich vyšší pracovní uplatnitelnost.
Pro účast na kurzu je nutné vyplnit závaznou přihlášku (viz příloha).
Přihlášky můžete zasílat do 15.2.2014 poštou na adresu: Centrum pro rodinu a sociální péči Hodonín, Štefánikova 15, 695 01 Hodonín (obálku označte heslem „NRP“), nebo elektronicky na e-mailovou adresu: mikuskova@cprhodonin.cz. Tel. 602 632 943
Děkujeme a těšíme se na setkání.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Lucie Ambrozková
ředitelka Centra pro rodinu
a sociální péči Hodonín
Vzdělávání v rámci projektu „Další vzdělávání v oblasti náhradní rodinné péče“ je zdarma.
Projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR.
CENTRUM PRO RODINU A SOCIÁLNÍ PÉČI HODONÍN
IČO: 69722595, DIČ: CZ69722595
Bankovní spojení: ČSOB, a.s., pobočka Hodonín
Číslo účtu: 674049943/0300
Příloha | Velikost |
---|---|
PozvánkaHodonin.doc | 148.5 KB |
Poslední komentáře
11 let 24 týdnů zpět
11 let 25 týdnů zpět
11 let 26 týdnů zpět
11 let 28 týdnů zpět
11 let 29 týdnů zpět
12 let 46 týdnů zpět
13 let 11 týdnů zpět
13 let 13 týdnů zpět
13 let 13 týdnů zpět
13 let 14 týdnů zpět