Analýza fungování dohod o výkonu pěstounské péče
Analýza fungování institutu dohod o výkonu pěstounské péče v ČR
SocioFaktor s.r.o.
Analýza se skládá ze tří oddělených částí. Z části kvantitativní, kvalitativní a závěrečné syntézy těchto částí. Zatímco kvantitativní část je zajištěna dotazníkovým sběrem dat a jejich následným statistickým zpracováním, kvalitativní část využívá ke sběru dat hloubkových polostrukturovaných rozhovorů. Jak účastníci kvalitativních rozhovorů, tak respondenti dotazníkového šetření jsou přitom zastoupeni třemi různými skupinami aktérů systému NRP v ČR. Konkrétně se jedná o pracovníky pracovišť OSPOD, pracovníky osob pověřených k výkonu sociálně-právní ochrany (dále v textu je používán termín „pověřené osoby“) a náhradní rodiče, jimž ze zákona vzniká povinnost na uzavření dohody o výkonu pěstounské péče. Propojením zjištění z kvantitativní a kvalitativní částí výzkumu vznikne přehledná analýza silných a slabých stránek celého institutu. Důraz je kladen také na upozornění na současné implementační deficity tohoto institutu. Součástí výstupu jsou návrhy na metodické, implementační nebo legislativní změny v této oblasti a na možnosti optimalizace služeb poskytovaných dětem svěřeným do pěstounské péče a pěstounům.
Za metodologií následuje popis omezení výzkumu, která se v případě této analýzy týkají
zejména dotazníkového sběru dat. Výsledky kvantitativní analýzy jsou doplněny grafy
a tabulkami, které přehledně zobrazují výsledky provedených analýz.
Za návrhy legislativních změn následují přílohy, které vhodně doplňují celou analýzu
o údaje, jež čtenář může využít při hlubším zkoumání některých informací.
Analýza fungování institutu dohod o výkonu pěstounské péče byla zpracována v poměrně krátké době po zavedení systému nárokových služeb pro pěstounské rodiny (tzv. „doprovázení“ pěstounské péče). Některé důležité části systému ještě nejsou plně
funkční (novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí obsahovala pro některé změny
poměrně dlouhé přechodné období). Jako příklad lze zmínit celý systém standardů kvality
sociálně-právní ochrany a jejich inspekce, který představuje zásadní regulační mechanismus v oblasti kvality poskytovaných služeb. V začátcích jsou také kontroly čerpání státního příspěvku na výkon pěstounské péče, které mají stanovit jasné mantinely pro hospodárné, efektivní a účelné čerpání tohoto nově zřízeného neinvestičního transferu ze státního rozpočtu.
Analýza představuje první hlubší sondu do nově vzniklého systému, což zpracovatel
zohlednil při interpretaci získaných dat a při formulaci závěrečných doporučení. Je vhodné, aby s určitým časovým odstupem byl systém znovu zhodnocen včetně těch částí systému, jejichž funkce se nemohla v prvních dvou letech fungování institutu dohod o výkonu pěstounské péče projevit.
Celá analýza je k dispozici na http://www.pravonadetstvi.cz/files/files/Analyza-fungovani-institutu-doh...
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 17 týdnů zpět
11 let 17 týdnů zpět
11 let 18 týdnů zpět
11 let 20 týdnů zpět
11 let 21 týdnů zpět
12 let 39 týdnů zpět
13 let 4 týdny zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 7 týdnů zpět