Časopis "Můžeš" - téma "Ústavní péče"

Rozhovor s ředitelkou Institutu náhradní rodinné péče Petrou Vrtbovskou
Sloupek senátorky Daniely Filipiové "Prezidentovo veto nechápu"

------------------------

V právě vycházejícím listopadovém vydání časopisu Můžeš naleznete:

Ředitelka Institutu náhradní rodinné péče Petra Vrtbovská v rozhovoru s Pavlem Hrabicou například tvrdí, že nový systém, o němž se nyní jedná, zabrání tomu, aby dítě putovalo odnikud nikam. Jednou ze šancí je podle jejího názoru v některých případech dokonce návrat do původní roviny.

Senátorka Daniela Filipiová se ve svém sloupku podivuje nad tím, že prezident Václav Klaus nový zákon o pěstounské péči vetoval. Zpochybňuje jeho argument, že nám v tomto případě Evropská unie diktuje. A jedním dechem dodává, že jsme jediná země v Evropě, kde se děti do tří let umísťují do ústavních zařízení. V ostatních zemích EU totiž existují zákony, které přímo zakazují umísťování dětí do tří, někde až do dvanácti let, do ústavních zařízení.

Socioložka Jiřina Šiklová přirovnává děti v kojeneckých ústavech dokonce k vrácenému zboží. Tvrdí, že v životě můžeme skoro vše změnit – s manželkou či manželem se rozvést, zakoupený dům opět prodat, ale dítě je tvor, člověk, ten druhý, o něhož se máme starat a pečovat o něj, i když není na sto procent tím, kterého jsme chtěli.

Tématu je věnována i reportáž z kojeneckého ústavu v Mostě, nabízí pohled z druhé strany – od jeho ředitelky a zaměstnanců.

---------------------------------------------------------------
Více informací o právě vycházejícím čísle na www.muzes.cz
Jindřich Štěpánek,
šéfredaktor
Časopis Můžeš
vydává Sdružení přátel Konta BARIÉRY ve spolupráci s Nadací Charty 77
www.muzes.cz
Melantrichova 5
110 00 Praha 2
e-mail: jindrich.stepanek@muzes.cz
mob.: 722 966 233
tel.: 224 242 973

----------
Převzato z Ecconect zpravodajství http://ecn.cz/?x=2365417

PřílohaVelikost
muzeslistopad2012.pdf852.07 KB