Chudoba nesmí být jediným důvodem pro odebrání dítěte - stanovisko Nejvyššího soudu
Chudoba rodiny a špatné bydlení nemohou být jediným důvodem pro odebrání dítěte a nařízení ústavní výchovy. Nařídil to Nejvyšší soud v novém sjednocujícím stanovisku. Podle něj je dítě možné odebrat až v případě, kdy jiná opatření, například pomoc úřadů, nevedla ke zlepšení podmínek pro dítě.
"Důvodem pro nařízení ústavní výchovy dítěte nemohou být samy o sobě materiální nedostatky rodiny, zvláště pak její špatné bytové poměry," stojí ve stanovisku vydaném občanskoprávním a obchodním kolegiem.
Stanovisko má sjednotit rozkolísané rozhodování soudů v případech, kdy dítě žije v chudobné rodině a ve špatných hygienických či bytových podmínkách a soudy mají rozhodnout o jeho odebrání do ústavní péče.
Podle údajů z loňského května žije v Česku asi 21 tisíc dětí v ústavech. Odborníci na práva dětí tvrdí, že zhruba třetina se jich tam ocitá zbytečně a další třetina v nich stráví příliš dlouhou dobu. V Evropské unii se ČR řadí mezi země s nejvyšším počtem dětí v ústavní péči.
Sociální důvody převažují
Podle statistik ministerstva sociálních věcí se při přijímání dětí do dětského nebo kojeneckého domova vždy kombinuje několik důvodů. Nepříznivá sociální situace, bytové a finanční problémy jsou těmi nejčastějšími důvody.
"Pokud budou soudy rozhodovat o umístění dítěte do ústavní péče, pak je třeba, aby byly doloženy všechny závažné skutečnosti, které rozdělení rodiny odůvodňují. Takovou skutečností nikdy nemůže být sama o sobě jen majetková nedostatečnost rodiny (zejména rodičů), projevující se především nevhodnými nebo nedostatečnými podmínkami k bydlení," uvedl Knötig.
Soudy musí nejprve zjistit, zda státní orgány a místní samosprávy nabídly rodině dostatečnou pomoc a jaký to mělo výsledek. Navíc Nejvyšší soud stanovil, že je třeba vyslechnout i dítě. Týká se to dětí ve věku, kdy již dokážou vyjádřit vlastní názor.
Nejvyšší soud ve stanovisku kritizoval postup Okresního soudu v Klatovech. Tamější soudci se spokojili se zprávou opatrovníka. Nevyslechli přitom děti ve věku osm, deset a 15 let. Naopak správně postupoval Okresní soud v Ústí nad Labem, který vyslechl nezletilou čtrnáctiletou dívku. Vypověděla, že se jí v rodinném prostředí v péči matky stýská po ústavním zařízení, kde žila předtím.
Organizace na obranu dětí už delší dobu kritizují praxi, kdy sociální pracovníci předávají děti do dětských domovů s jediným odůvodněním - špatné sociální podmínky v rodině. Podle řady právníků by se ale měli spíše snažit takovým rodinám pomoci.
Proč jsou děti v dětském domově
Důvody pro přijetí dětí do dětského domova
- 57 % nepříznivá sociální situace
- 45 % bytové problémy rodiny
- 38 % finanční potíže rodiny, dluhy
- 17 % nezvládnutí výchovy z důvodů speciálních potřeb rodičů
- 16 % alkohol
- 15 % zneužívání dětí, zanedbávání
U kojeneckých ústavů jsou důvody následující:
- 75 % nepříznivá sociální situace
- 65 % bytové problémy rodiny
- 60 % finanční potíže rodiny, dluhy
- 30 % dítě opuštěno rodiči
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/chudoba-nesmi-byt-jedinym-duvodem-pro-odebrani-di...
- Blog uživatele katerina
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 49 týdnů zpět
11 let 49 týdnů zpět
11 let 50 týdnů zpět
12 let 3 dny zpět
12 let 1 týden zpět
13 let 18 týdnů zpět
13 let 35 týdnů zpět
13 let 38 týdnů zpět
13 let 38 týdnů zpět
13 let 38 týdnů zpět