Expertní setkání přineslo zajímavé podněty pro možnosti systémové podpory ohrožených rodin (NF J&T)
Pražské setkání odborníků ze čtyř evropských zemí pořádané v rámci projektu „Možnosti systémové podpory ohrožených a náhradních rodin“ Nadačním fondem J&T otevřelo nové otázky týkající se péče o ohrožené rodiny a prevence odebírání dětí z biologické rodiny.
V Praze vystoupili zástupci partnerských organizací projektu, který je zaměřen na sdílení příkladů dobré praxe a přístupů k této problematice a jenž je financován Evropským sociálním fondem (reg. číslo projektu CZ.1.04/5.1.01/B2.00015), aby odprezentovali příklady dobré praxe a společně s účastníky z řad českých odborníků diskutovali o možných přístupech v systému péče o ohrožené děti.
Příspěvky se týkaly témat jako spolupráce odborníků na lokální úrovni, prevence odebírání dětí z biologické rodiny, otázek náhradní rodinné péče - pěstounské péče na přechodnou dobu, přípravy zájemců o zprostředkování náhradní rodinné péče, včetně přípravy biologických dětí, doprovázení ohrožených rodin i rodin náhradních, otázka práce s biologickou rodinou po odebrání dítěte a také kontaktu dětí v pěstounské péči s biologickými rodiči.
René de Bot z Holandska zdůraznil nezbytnost podpůrné sítě jak pro pěstounské rodiny (např. příbuzenské pěstouny), tak poté pro všechny děti odcházející z náhradní péče po dosažení zletilosti, stejně jako kontinuální motivace původní rodiny postarat se o dítě a nečekat pasivně na pomoc od státu. Ve svém příspěvku obecně kladl důraz na spolupráci v rámci komunity, solidarity a schopnosti pomáhat si navzájem.
Andrea Hudeková, zástupce slovenské organizace Úsmevako dar, porovnala klady a zápory institutu profesionálních rodin. Připustila, že v praxi přicházejí dětské domovy o část profesionálních rodičů, kteří nezvládnou odchody dětí a časté střídání dětí v péči. Zdůraznila ale také pozitivní roli profesionálního rodičovství při přijímání sourozeneckých skupin a zvládnutí kontaktu s biologickou rodinou.
Monika Lehocz představila spolupráci maďarské neziskové organizace HOME START Maďarsko a Národní asociace velkých rodin, která umožňuje vytipovat ohrožené rodiny dříve, než jsou jim doporučeni sociálními pracovníky v obcích. Klienti je často sami kontaktují, aby se jim dostalo včasné pomoci a aby se vyhnuli společenské stigmatizaci.
Účastníci ocenili praktické zkušenosti a příklady spolupráce na komunitní úrovni a procesu deinstitucionalizace v Holandsku, systému podpory velkých rodin v Maďarsku, profesionálního rodičovství na Slovensku a spolupráci pěstounských rodin v Bavorsku.
Příloha | Velikost |
---|---|
DSCN0151.jpg | 171.87 KB |
- Blog uživatele Tereza
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 19 týdnů zpět
11 let 19 týdnů zpět
11 let 20 týdnů zpět
11 let 22 týdnů zpět
11 let 23 týdnů zpět
12 let 40 týdnů zpět
13 let 5 týdnů zpět
13 let 8 týdnů zpět
13 let 8 týdnů zpět
13 let 8 týdnů zpět