Glass, Cathy: "Rozbitá"

ROZBITÁ JE DRÁSAVÝ, ALE SKUTEČNÝ PŘÍBĚH O NADĚJI

Kniha Rozbitá od britské autorky Cathy Glass je neradostné čtení. Drsný příběh osmileté zneužívané holčičky Jodie je odstrašujícím příkladem toho, jak může vypadat „láskyplná péče“ rodičů o dítě. Je to však současně dojímavý příběh o důvěře a naději, kterou Jodie dostala od své pěstounky Cathy a s níž vykročila do dalšího života. Autobiografický román nenechá chladným žádného čtenáře.

Jodie patří mezi děti, které jejich rodina zneužívá a zanedbává. Brutální sexuální zneužití, nedostatečná péče a bezohlednost k potřebám malé Jodie vedly k tomu, že úřady tuto osmiletou dívenku odebraly rodičům a hledaly pro ni náhradní rodinu. Příběh začíná ve chvíli, kdy se po čtyřech měsících náhradní péče Jodie ocitne ve své páté pěstounské rodině.

Cathy se jí ujme i přesto, že ví, že péče o Jodie nebude snadná. Autorka o prvním kontaktu s Jodie uvádí: „Jodie byla nejnarušenější a nejzneužívanější dítě, o které jsem se kdy starala… Když přišla poprvé ke mně domů, nezačalo to dobře – pokálela se, pak si výkaly rozmazala po obličeji a zlomyslně se přitom smála. Když se seznámila s mými dospívajícími dětmi Adrianem, Paulou a Lucy, pozdravila každého z nich pořádným kopancem. Později, když jsem je požádala, aby mi řekli, jaký byl jejich první dojem z Jodie, Adrian mi s provinilým výrazem pověděl, že mu připomínala Chucky, panenku z hororového filmu Child´s Play.“

Cathy se o Jodie starala více než rok. Přes veškeré své snahy nenašla zázračné řešení, které by spravilo Jodiin rozbitý život. Dokázala ale přesto hodně - prolomit její nedůvěru k dospělým a ukázat jí, že když ji má někdo rád, nemusí to dávat najevo sexuálním chováním. „Jodie mi důvěřovala, začala se svěřovat a uváděla detaily o svém otřesném zneužívání, kterým trpěla od lidí, kteří ji měli milovat a chránit ji. A přestože Jodie byla od narození vedena v registru chráněných dětí, sociální úřady byly mimořádně nepozorné k tomu, co se v rodině dělo. Během doby, kdy byla Jodie se mnou, jsme si vybudovaly velmi blízký vztah.“

Kniha představuje náročný úkol pěstounů a adoptivních rodičů, kteří někdy dostanou do péče dítě, které se i přes jejich nejlepší snahy nedokáže vymanit z toho, co prožilo, a následky týrání či vážného zanedbávání si nese po celý život. Přesto i tyto drsné příběhy mohou pomoci – jiným pěstounům dodat odvahu
a povzbuzení, odbornou veřejnost upozornit na nezbytnost maximální prevence i kontroly, široké veřejnosti přiblížit náročnou, nesmírně důležitou a málokdy oceněnou práci pěstounů a obětem zneužívání předat poselství o naději.

---------------------------------------------------
Rozbitá (v originále "Damaged") se hned po vydání v r. 2006 stala nejprodávanější knihou na žebříčku Sunday Times. Dodnes se jí prodalo přes 700 000 výtisků. Knihy Cathy Glass se vydávají ve velkých nákladech a byly přeloženy do mnoha jazyků (dánštiny, norštiny, polštiny, portugalštiny, ruštiny, švédštiny).
Cathy Glass se přes dvacet let věnuje pěstounské péči a během této doby jejím domovem prošlo více než padesát dětí. Vede kurzy pro budoucí pěstouny a napsala několik knih na téma pěstounské péče o děti, které byly týrané či zneužívané.

Více o knize: http://obchod.portal.cz/produkt/rozbita/
Více o autorce: http://www.cathyglass.co.uk/index.htm