K porušování práv dětí při jejich odebírání z rodinného prostředí
Výbor pro práva dítěte Rady vlády pro lidská práva projednal dne 3. 6. 2010 situaci odebíraných dětí na základě kasuistik a informací o realizaci národního akčního plánu transformace systému péče o ohrožené děti. Nad jeho rámec, protože je situace v některých kauzách alarmující, navrhl výbor opatření, s nimiž seznámil zmocněnec vlády pan Michael Kocáb veřejnost na odpolední tiskové konferenci.
Prvním ze závěrů je, že výbor připraví doporučení, aby v rámci transformace systému péče o ohrožené děti vznikla v souladu s názorem Rady Evropy v gesci MPSV, Ministerstva zdravotnictví a spravedlnosti síť služeb dětem přátelských: přátelskost tkví samozřejmě v odbornosti pracovníků institucí, které v zájmu dítěte pracují (poskytovatelé služeb, soudy, zdravotnická a ozdravovny apod.), a v nejvyšším ohledu k právům dětí.
Dále výbor podpořil vydání stručné publikace MPSV, která v jazyce přátelském a srozumitelném dětem, vysvětluje jejich práva v případě, že hrozí jejich odejmutí z rodiny, a kterou dostane každé takové dítě od svého sociálního pracovníka či kolizního opatrovníka.
Třetím závěrem je návrh na novelizaci občanského soudního řádu. Výbor požaduje odstranit nerovnost dítěte v občanském řízení u opatrovnických soudů oproti jejich postavení při řízení trestním. Výbor považuje za nutné, aby bylo dítě v případech nařízení ústavní výchovy zastupováno advokátem z moci úřední stejně jako mladistvý, podezřelý ze spáchání trestného činu.
Podnět bude obsahovat ještě návrh jiné drobné úpravy OSŘ, a to, aby rozhodnutí ve věci odnímání z rodinného prostředí nabývala právní moci okamžikem vyhlášení rozhodnutí, nikoliv doručením. Potřebnost této úpravy plyne z aktuálních problémů s aplikační praxí. 1. 7. projedná podněty výbor a poté Rada vlády pro lidská práva.
„Všechny závěry plynou z alarmujícího stavu, kdy téměř 4 tisíce takto na základě předběžného opatření soudu ročně odebraných dětí nemá odpovídající informace a je s nimi často jednáno v rozporu s jejich nejvyšším zájmem,“ řekl k tomu Kocáb
Statistická data MPSV, MŠMT a MZ ukazují, že v České republice žije přibližně 20000 dětí v zařízeních ústavní výchovy. V porovnání s jinými evropskými zeměmi se jedná o neobvykle vysoký počet, který je zapříčiněn tím, že odebrání dítěte z rodiny je u nás nejčastějším a nejjednodušším řešením situace rodiny v obtížné situaci. Výbor pro práva dítěte opakovaně na tuto skutečnost upozorňuje, protože praxe je v rozporu s právy dětí.
Minimálně každé druhé dítě je odebráno z rodiny z důvodu sociálních problémů a krize rodiny. To je v příkrém rozporu s Úmluvou o právech dítěte, kde právo dítěte vyrůstat v rodinném prostředí je třeba respektovat a vytvářet podmínky k jeho naplnění v nejlepším zájmu dítěte. V praxi to znamená širokou nabídku sanace biologické rodiny. Sanace rodiny a její širší podpora s rozšířenou nabídkou služeb pro rodiny v obtížných životních situacích je v současnosti středem pozornosti připravované transformace systému péče o ohrožené děti ze strany MPSV. Zmocněnec vlády Michael Kocáb řekl „připravovanou transformaci vidím jako jediné možné řešení zlepšení systému péče o ohrožené děti za předpokladu, že bude realizovaná optikou práv dětí a povede, jak řekla druhá nejvyšší představitelka Rady Evropy paní Maud de Boer-Buquicchiová, k rozvoji dětem citlivého a přátelského poradenství, služeb a celého systému péče“.
Druhou oblastí je výkon soudního rozhodnutí – často ve formě předběžného opatření, kdy samotný výkon odebrání dítěte plně odporuje právům dětí, je necitlivý vůči jejich základním potřebám, je velkým stresem a často navozuje trauma nejen dítěte, ale i rodiny. Dítě postrádá jakékoli informace, které by o věcech, které se ho dotýkají, mělo mít, stejně tak jako možnost se k tomu vyjádřit a spolupracovat na tvorbě architektury připravované změny (např. docházka do školy, zájmových kroužků, možnost rozloučení, výběr osobních věcí, které si přeje vzít sebou atd.). Zcela je ignorován článek Úmluvy o právu dítěte na informace, svobodně projevit svůj názor a právo participace dítěte.
V praxi se často setkáváme s tím, že dítě je odebráno ze školy bez předchozí informace, bez osobních věcí a rozloučení s rodinou, bez vysvětlení důvodu a délky pobytu je odvezeno od rodiny do ústavu. Častou bývá nic netušící dítě odebráno uprostřed vyučovacího procesu. To je stres, který lze označit za enormní. Takový výkon odebrání dítěte z rodiny traumatizuje dítě a je v rozporu s jeho nejlepším zájmem. Předsedkyně Výboru pro práva dítěte Eva Vaníčková vnímá tuto praxi jako hrubé porušení práv dětí a takovou osobní zkušenost dítěte přirovnává k situaci dospělého člověka, kterého v zaměstnání vyruší znenadání jednotka rychlého nasazení a odvede ho bez vysvětlení na neznámé místo na neurčitou dobu.
Výbor pro práva dítěte v zájmu dětí inicioval na MPSV vydání „karty“ či jednoduchého informačního bukletu, kterou obdrží každé dítě, o kterém bude rozhodnuto, že by mělo určitou dobu strávit v ústavu. Karta ho bude včas informovat o všech jeho právech od okamžiku přípravy na odchod z rodiny, během vlastního odebrání, o jeho právech během pobytu v ústavu a také kontakt na osobu, na kterou se může v případě potřeby obrátit, bude-li cítit, že jeho práva nejsou dostatečně respektovaná.
S odebíráním dětí z rodinného prostředí a právem dítěte na informace, vyjadřování názoru a participace souvisí procesní způsobilost dítěte. Občanský soudní řád uvádí, že děti nabývají způsobilost k právním úkonům postupně vzhledem ke své rozumové a volní vyspělosti odpovídající jejich věku. Posouzení závisí na soudu, nicméně právo dítěte na informace by v případech odebírání dětí z rodinného prostředí mělo být naplněno u dětí i předškolního věku. Nelze však akceptovat praxi, podle které není dána možnost vyjadřovat své názory ani desetiletým či dvanáctiletým dětem.
Otázka práv dětí a respekt zájmu dětí v každodenním životě se stal jednou z hlavních priorit programu Rady Evropy „Budujeme Evropu pro děti a s nimi“, v rámci kterého jsou integrované všechny národní strategie prevence násilí na dětech a národní koncepce práv dětí. Úřad zmocněnce vlády pro LP nyní připravuje Národní akční plán prevence násilí na dětech na období 2011 – 2018. Kocáb uvedl, že „základním východiskem dokumentu bude naplňování práv dětí a dokument poprvé v ČR bude obsahovat implementaci jednotlivých článků Úmluvy a to vždy pohledem zájmu pro individuální dítě či skupinový pohled na děti“.
Ochrana práv dětí nekončí předáním dítěte do ústavu, naopak pokračuje a vzhledem k zásadnímu zásahu do života dítěte a vystavení oddělení od rodičů doplňují práva dítěte garantovaná Úmluvou o právech dítěte i tzv. přidaná práva, která doporučením č. 5 přijala Rada Evropy. Jde zejména o právo na udržování neustálého kontaktu s rodiči. Toto právo je v ČR někdy obtížně naplňované, je – li dítě umístěné do velkého ústavu několik desítek kilometrů vzdáleného místu bydliště rodičů na pokraji malé vísky s omezenou dopravní obslužností. Dítě nemá faktický kontakt s okolím, je nucené změnit školu, zájmové kroužky, ztrácí nejen rodiče, ale i širokou rodinu, kamarády, sousedy a známé.
Děti umístěné do ústavů nejsou předem informované o délce pobytu, která by měla být vždy součástí soudního rozhodnutí. Délka pobytu a jasně definovaný plán sanace rodiny a popř. individuální práce s dítětem by měly být součástí odůvodnění tohoto rozhodnutí, aby se odebrání dítěte z rodinného prostředí nestalo jen samoúčelným řešením.
Dlouhodobý pobyt dětí v ústavech je příčinou deprivace dětí a jsou to české výzkumy, na jejichž základě prof. Matějček popsal dlouhodobé následky citové a duševní deprivace dětí. To jednoznačně svědčí o tom, že taková rozhodnutí a dlouhodobé pobyty dětí v ústavech lze označit jako řešení proti zájmu dítěte. Proto také byla citová deprivace dětí v ústavech označena jako jedna z forem interpersonálního násilí na dětech.
Výbor pro práva dítěte upozorňuje, že není třeba čekat se vším na připravovanou transformaci, ale že práva dětí lze – a je nutné - respektovat již nyní za předpokladu, že děti budeme vnímat jako rovnocenné partnery a projevíme-li opravdový zájem o jejich blaho.
Zmocněnec vlády pro lidská práva má osobní zkušenost se smutnými příběhy nešťastných dětí a jejich rodičů, které produkuje stávající systém. To kromě jiného potvrzuje absenci institutu Ochránce práv pro děti, jehož jednou z hlavních rolí je prosazování zájmu dětí ze skupinového pohledu a ochrana všech jejich práv.
Převzato z http://www.vlada.cz/cz/ppov/zmocnenec-vlady-pro-lidska-prava/aktuality/k...
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 22 týdnů zpět
11 let 22 týdnů zpět
11 let 23 týdnů zpět
11 let 25 týdnů zpět
11 let 26 týdnů zpět
12 let 44 týdnů zpět
13 let 9 týdnů zpět
13 let 11 týdnů zpět
13 let 11 týdnů zpět
13 let 11 týdnů zpět