Máte slovo - Proč je u nás tolik dětí v dětských domovech?

Ve čtvrtek 7. 10. 2010 vysílala ČT1 diskuzní pořad Máte slovo. Moderátorka Michaela Jílková se svými hosty diskutovala na téma: Počet dětí v dětských domovech vzrůstá.

Na pořad se můžete podívat na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210572230800030-mate-slovo/

Hosté v pořadu
JUDr. Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí, PhDr. Miloslav Macela – ředitel Odboru rodiny a dávkových systémů z MPSV, JUDr. Libuše Kantůrková – soudkyně, ředitelé dětských domovů a rodiče.
Otázky k tématu

* Proč v České republice vyrůstá tolik dětí v dětských domovech?
* Kdo nese vinu za vysoké počty českých dětí žijících v dětských domovech?
* Skutečně rodiče nezvládají výchovu vlastních dětí nebo je chyba na straně institucí?

Vzrůstá počet dětí v dětských domovech
V České republice je podle vyjádření Výboru OSN pro práva dítěte velké množství dětských domovů. Bohužel také počet dětí, které v dětských domovech končí, neustále roste. Alarmující je fakt, že se do dětského domova dostávají v poslední době i ty děti, jejichž rodina se dostala do těžké ekonomické situace. Jedná se například o situaci, kdy rodiče přijdou o práci, nejsou schopni platit nájem a ztrácejí střechu nad hlavou. Otázkou zůstává, zda je skutečně ideálním řešením odebírat děti z takto postižené, ale přitom láskyplné rodiny. Jak velké ohledy jsou v tuto chvíli brány na děti, kterým takové rozhodnutí často způsobí celoživotní trauma?V této těžké životní situaci by nešťastné rodiny jistě rády uvítaly pomocnou ruku státu. Dokonce se spekuluje o tom, že tzv. podání pomocné ruky státu by nakonec nemuselo stát tolik, kolik se nyní investuje do institucionali­zované výchovy.
V chudých rodinách se objevuje násilí
Pokud se podíváme na problém z druhé strany, je třeba připomenout a zmínit některá fakta týkající se chudých rodin. Pravdou je, že v sociálně slabých rodinách se častěji objevuje opakované střídání jednoho z partnerů. V rodině se může objevovat násilí a oběti jsou často samotné děti. Paradoxně právě ekonomicky nelehká situace v rodině v mnoha případech týrání dětí odhalí.