Poznatky veřejného ochránce práv z návštěv zařízení pro děti
Tisková zpráva VOP z 17.5.2011
V systému péče o děti stále přetrvává roztříštěnost, jejíž důsledky některé děti poškozují. Podle ochránce je třeba usilovat o přechod od institucionalizované péče ke zřizování malých zařízení rodinného typu, které by byly schopny pružně reagovat na potřeby dětí. Rovněž chybí systematická sociální práce s rodinou, aby se zvýšila šance dětí na návrat z ústavní péče.
V rámci dohledu nad omezováním osobní svobody se ochránce pro letošní rok rozhodl komplexně prověřit péči o děti a dodržování práv dětí. Zaměřil se proto na zařízení, v nichž jsou umístěny děti buď na základě rozhodnutí soudu, nebo i na žádost rodičů. Jedná se o:
* Školská zařízení: dětské domovy, domovy se školou, výchovné ústavy, diagnostické ústavy
* Zdravotnická zařízení: psychiatrické léčebny, kojenecké ústavy
* Zařízení sociálně-právní ochrany dětí
Systém péče o děti je roztříštěný, na což ochránce upozorňuje už od roku 2006. Péče o děti a jednotlivé typy zařízení patří do gesce tří ministerstev – školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Cílem systematických návštěv ochránce proto není jen prevence špatného zacházení, ale také porovnání zacházení s dětmi v jednotlivých typech zařízení a formulování obecných standardů, které by měly být respektovány bez ohledu na to, zda jde například o školské nebo zdravotnické zařízení.
Obvykle třídenní návštěvy zařízení probíhaly neohlášeně, pracovníci pověření ochráncem se vedle vlastní prohlídky zařízení seznámili s dokumentací dětí, vnitřními předpisy a pedagogickými materiály a vedli soukromé rozhovory se zaměstnanci i s dětmi. Návštěvy až dosud proběhly v:
* 9 dětských domovech (Boskovice, Zbytiny–Koryto, Budkov, Radkov–Dubová, Pardubice, Ústí nad Labem Střekov, Praha Klánovice, Valašské Klobouky, Dlažkovice);
* 1 dětském domově se školou (Měcholupy);
* 7 výchovných ústavech (Moravský Krumlov, Jindřichův Hradec, Černovice u Tábora, Kutná Hora, Praha Klíčov, Terešov, Polanka);
* 2 zdravotnických zařízeních psychiatrické péče (DPL Louhy, PL Opava);
* 1 kojeneckém ústavu (Praha Sulická)
Návštěvy dalších zařízení by měly probíhat až do konce roku 2011.
Již nyní lze však upozornit na opakující se problémy a poukázat na některé nové nedostatky, tak aby zařízení, kterých se daná problematika týká, mohla na poznatky ochránce reagovat.
Závažným zjištěním ochránce je systémový problém pramenící z roztříštěnosti péče o děti. Ústavní výchova je nařizována i dětem, které školský systém vyhodnotí jako nevhodné do školských zařízení, ale zařízení sociálních služeb je rovněž odmítnou, protože nepatří do jejich cílové skupiny nebo mají plnou kapacitu. Jde třeba o případy dětí vyžadujících zvláštní péči (např. děti s poruchami autistického spektra). Školská zařízení nejsou připravena a schopna se o takové děti postarat (kromě specifik péče zařízení rovněž uvádí obavy o bezpečnost takových dětí, které jsou v porovnání s ostatními dětmi v těchto zařízeních daleko zranitelnější) a v krajních případech tak tyto děti mohou i na několik měsíců končit v psychiatrických léčebnách. Orgány sociálně-právní ochrany dětí by u těchto dětí měly v prvé řadě prověřovat možnosti jejich umístění v zařízení sociálních služeb, kde dítě může být i na základě smlouvy rodiče se zařízením a není tedy nutno vůbec ústavní výchovu nařizovat.
Roztříštěnost systému se stejně závažně projevuje i ve chvíli, kdy tyto děti školské zařízení opouští po dosažení 18 (popř. 19 let). V řadě případů se nemají kam vrátit, ale současně nejsou natolik soběstačné (právě např. s ohledem na mentální postižení), aby mohly využít služeb domů na půli cesty, příp. chráněného bydlení. Zde je třeba apelovat nejenom na zařízení, ale především na orgány sociálně-právní ochrany dětí, aby situaci takového dítěte řešily s dostatečným časovým předstihem.
Podle ochránce je třeba usilovat o přechod od institucionalizované péče ke zřizování malých zařízení rodinného typu, které by byly schopny pružně reagovat na potřeby dětí. Rovněž by měly být provedeny změny v systému péče o děti, které by kladly větší důraz na rodinu a rovněž by zajistily bezproblémový odchod dětí ze zařízení po dosažení plnoletosti. Ochránce v této souvislosti věří, že velké zlepšení současného stavu by měly přinést změny vyplývající z Národního akčního plánu k transformaci a sjednocení systému péče o ohrožené děti na období a zejména z připravované novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
Chybí práce s rodinou
Potvrzuje se nedostatek, na který ochránce upozorňuje průběžně již několik let, a to nedostatečná sociální práce s rodinou. Ochránce je přesvědčen, že řada dětí, by v případě stálé, průběžné a intenzivní sociální práce, nemusela být do zařízení umisťována. Poté, co dojde i umístění, pracuje se téměř vždy pouze s dítětem v zařízení. Pro práci s rodinou tak, aby se dítě mohlo vrátit zpět, chybí kapacity sociálních pracovníků a taktéž odborné ambulantní služby.
Ochránce v této věci apeluje na zařízení, aby kladla na práci orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) větší nároky a sama se ve větší míře zapojila do posilování vztahů dětí s rodinou. Cílem je v ideálním případě nedopustit vzájemné odcizení a uspíšit návrat dítěte do rodiny. V této souvislosti je možné vyzdvihnout např. výchovný ústav Klíčov, z jehož dokumentace je patrná soustavná snaha o zachování a posílení vazeb s rodinou. Rodiny i orgány sociálně-právní ochrany dětí jsou pravidelně informovány e-mailem, telefonicky nebo SMS zprávami o situaci dítěte a je také zjišťován jejich názor ohledně výchovy a dalšího směřování dítěte.
Přestože se již pracovníci ochránce s takovými případy setkávají výjimečně, bylo možno v dětských domovech najít případ, kdy bylo dítě do ústavního zařízení umístěno ze sociálních důvodů, přestože za takový postup byla Česká republika opakovaně kritizována i Evropským soudem pro lidská práva. Ochránce věří, že odstranění takové praxe napomůže zmiňovaná novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
Podmínky v zařízeních pro děti – průběžná zjištění ochránce
Řada navštívených zařízení nemá k dispozici objekt, který by umožňoval poskytovat péči v prostředí co nejvíce se blížícímu rodině. Nedovoluje to stavebně-technické uspořádání, takže děti stále žijí v rámci velkého kolektivu. Ochránce se dokonce setkal s případem, kdy v zastaralém a nevyhovujícím objektu nebylo možné v pokojích dětí instalovat individuální lampičky či další spotřebiče, protože by došlo k přetížení sítě a výpadkům elektřiny.
Opakující se nedostatky ochránce zjistil v respektování práva na soukromí dětí, ať už jde o chybějící závěsy ve sprchách, nemožnost uzamykat si osobní věci ve skříňce nebo o zcela nepřijatelné kontroly obsahu e-mailů dětí.
Režimová opatření uplatňovaná v některých zařízeních nerespektují právo na rodinný život. Znovu také ochránce zjistil praxi, kterou kritizoval už v roce 2006, kdy jsou odjezdy dětí na pobyt u rodiny umožňovány jako odměna za dobré chování (resp. četnost odjezdů domů koresponduje s příslušnou skupinou, kam je dítě na základě hodnocení zařazeno). Taková praxe je zcela v rozporu s úsilím nepřipravit dítě o rodinné zázemí a vazby.
Ani ukládání trestů či formulování vnitřních předpisů nebylo vždy zcela v pořádku a vyskytly se i případy kdy zcela mimo rámec zákona zařízení zakazovalo dětem (resp. dívkám) nosit šperky, barvit si vlasy nebo se líčit.
Přestože se většinou jedná o problémy, které samy o sobě nepředstavují špatné zacházení, musí ochránce konstatovat, že v případě jejich kumulace se již o špatném zacházení dá hovořit (například kombinace povinného erárního oděvu, narušování soukromí při telefonování, netransparentní omezování vycházek, společné sprchování, problémy s teplou vodou apod., to vše v nevyhovujících materiálních podmínkách). Špatné zacházení ve školských zařízeních popř. v zařízeních sociálních služeb totiž může převážně spočívat v nerespektování práva na soukromí, práva na rodinný život, posilování závislosti na poskytované péči, nerespektování sociální autonomie a práva na spoluúčast při rozhodování o vlastním životě.
Převzato z http://www.ochrance.cz/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2011/poznatky-ochra...
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 17 týdnů zpět
11 let 17 týdnů zpět
11 let 18 týdnů zpět
11 let 20 týdnů zpět
11 let 21 týdnů zpět
12 let 39 týdnů zpět
13 let 4 týdny zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 7 týdnů zpět