Příspěvek k zasedání Výboru pro práva dítěte při OSN dne 17. 9. 2004
Chris Gardiner, prezident IFCO (Mezinárodní organizace pěstounské péče)
Publikováno v časopise Náhradní rodinná péče 2004/3
UNICEF: „Uvědomujeme si také, co ústavní péče dělá se společnostmi. Podporuje diskriminaci tím, že mlčky podporuje myšlenku, že určité skupiny dětí, ať již osiřelé, nebo opuštěné, žijící s postižením nebo z rodin ovlivněných AIDS, by měly žít odděleně od společnosti... užívání ústavní péče také brání rozvoji komunity a společnosti jako celku.“
Preambule Úmluvy o právech dítěte OSN říká: „rodina je základní jednotkou společnosti a přirozené prostředí pro růst a blaho všech svých členů a zejména dětí. ... v zájmu plného a harmonického rozvoje osobnosti musí dítě vyrůstat v rodinném prostředí, v atmosféře štěstí, lásky a porozumění.“
Tak proč je po celém světě tolik miminek a dětí v ústavech? A proč jsou tak velké rozdíly v podílu dětí do 3 let v ústavní péči v evropských zemích se stejným zázemím a ekonomickými podmínkami?
Například: současné výzkumy ukazují, že podíl dětí do 3 let v ústavech na 10 000 dětí do 3 let v populaci je v České republice 60, v Rumunsku 33, na Slovensku 31, v Maďarsku 24, v Polsku 9 a ve Slovinsku 0.
Mezinárodní organizace pěstounské péče (IFCO) vybízí Výbor pro práva dítěte, aby vyvíjel silný tlak na vlády, aby postupně vyřadily z provozu ústavy pro kojence a malé děti a mezitím reorganizovaly tyto kojenecké ústavy tak, aby o děti v malých skupinkách, více podobných rodině, pečovali školení a citliví pracovníci, kteří budou hrát roli „primárních pečovatelů“ pro uvedené děti. Sourozenecké skupiny by měly být, pokud je to možné, zachovány, ne rozdělovány kvůli rigidním pravidlům týkajícím se věku a aplikovaným jen proto, že jednotlivé instituce provozují různá ministerstva.
Škodlivý účinek institucionalizace na vývoj malých dětí je dobře prozkoumán a zdokumentován. Nedostatky v zavádění těchto výzkumů do praxe znamenají, že státy selhávají v plném naplňování ustanovení čl. 6 odst. 2 Úmluvy o právech dítěte o zabezpečení rozvoje dítěte tím, že jim dají možnost vyrůstat v rodinném prostředí. Mnoho zemí také selhává v úplném naplňování čl. 18 Úmluvy, protože mají velký podíl dětí v ústavní péči kvůli nedostatku odpovídajících služeb a podpory chudým rodinám.
Stockholmská deklarace z II. mezinárodní konference o dětech a ústavní péči z května 2003 říká: „existují nezvratné důkazy, že ústavní péče má negativní důsledky jak pro konkrétní děti, tak pro společnost jako celek.“
Existují také důkazy, že když by bylo k dispozici o něco málo víc pomoci a odborný, neodsuzující přístup při intervencích sociálního pracovníka, mnoho dětí by mohlo zůstat se svými rodinami nebo by se mohlo vrátit domů z ústavu. Není-li návrat domů možný, co třeba možnost podporované příbuzenské péče členem rodiny dítěte? Mnoho zemí nezvažuje tuto efektivní možnost a posouzení, že rodiče jsou „neschopní“ nebo „nedostateční“, je nespravedlivě vztahováno i na schopné a ochotné příbuzné.
V případě, že rodiče ani příbuzní nemohou o dítě pečovat, kvalifikovaná a podporovaná pěstounská péče by měla mít přednost před ústavní péčí, dle možností s pravidelnými a smysluplnými kontakty s biologickými rodiči dítěte. Osvojení v rámci státu je další možností pro děti bez kontaktu s rodiči nebo bez naděje na návrat domů. Mezinárodní osvojení by mělo být vnímáno jako poslední možnost pokud všechny ostatní možnosti byly důkladně prozkoumány a pokud všechny fáze procesu jsou transparentní a prokazatelně bez korupce.
IFCO, FICE a SOS dětské vesničky pracují společně na shromažďování údajů o dobré praxi a standardech kvality ve všech možných typech péče o děti po celé Evropě. Více informací je na www.quality4children.info
Tato zjištění je možné sdílet s UNICEF, ISS a Výborem OSN pro práva dítěte s cílem zlepšit standardy péče o děti pro všechny děti mimo vlastní rodinu.
Některé země udělaly velký krok k deinstitucionalizaci své péče o děti, ale pokrok je nerovnoměrný a pomalý. IFCO vyzývá Výbor pro práva dítěte OSN, aby při projednávání národních zpráv jako prioritu učinil kladení důrazu na rodinné alternativy pro kojence a malé děti.
Zdroj:
WHO a EU Daphne projekt: „Mapování počtu a charakteristiky dětí do tří let věku v ústavních zařízeních v Evropě“ – výzkum Centra pro soudní a rodinnou psychologii University v Birminghamu, jak byl prezentován na konferenci WHO v Kodani v březnu 2004
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 22 týdnů zpět
11 let 22 týdnů zpět
11 let 23 týdnů zpět
11 let 25 týdnů zpět
11 let 26 týdnů zpět
12 let 44 týdnů zpět
13 let 9 týdnů zpět
13 let 11 týdnů zpět
13 let 11 týdnů zpět
13 let 11 týdnů zpět