Vágnerová, M.: "Psychický vývoj dítěte v náhradní rodinné péči"
Prof. PhDr. et RNDr. Marie M. Vágnerová, CSc., 2012
Středisko náhradní rodinné péče, o. s.
http://www.nahradnirodina.cz/files/File/psychicky_vyvoj_ditete_v_nrp.pdf
Publikace byla vydána v rámci realizace tříletého projektu „Náhradní rodina + dítě + odborník jako partneři“, který podpořila Nadace Sirius.
---------------------------------
Zabývá problematikou náhradní rodinné péče z pohledu rodičů i dětí. První část je věnována postojům dospělých lidí k rodičovství, ať už biologickému, či náhradnímu. Zabývá se i významem přiměřené rodičovské péče na vývoj dítěte ve všech oblastech a v souvislosti s tím i připomenutím významu citového či podmětového strádání v raném věku.
Druhá část se zabývá průběhem jednotlivých fází psychického vývoje a jejich možným ovlivněním rodiči. V prvním roce života jde především o přístup matky a rozvoj jejího vztahu s dítětem, o vzájemné citové připoutání. Pokud dítě nemělo příležitost si jej vytvořit, může reagovat odlišně. Tak tomu bývá i při příchodu do náhradní rodiny. Dřívější vlivy mění i způsob chování a prožívání předškolních dětí, což může představovat pro nepřipravené náhradní rodiče problém. Aby jej dokázali řešit, potřebují vědět, proč vzniká. Další potíže se
mohou objevit i u starších dětí, např. kvůli tomu, že se musí vyrovnávat s vědomím vlastní jinakosti a s pocitem, že do rodiny nepatří. Podobné problémy musí občas řešit i dospívající, především v souvislosti s rozvojem vlastní identity. Každé vývojové období přináší náhradní rodině jiné úkoly, které je třeba řešit.
V předložené publikaci se nabízí jak vysvětlení, proč vznikají, tak i návrhy, jak je nejlépe zvládnout.
----------------------
Prof. PhDr. et RNDr. Marie M. Vágnerová, CSc. se věnuje především zdravotně postiženým či jinak znevýhodněným dětem a jejich psychickému vývoji, dětské psychologické diagnostice a poradenství, včetně práce s rodinou takových dětí (ať už jde o rodiny vlastní nebo náhradní).
Svou prací navazuje na práci světově uznávaného dětského psychologa pana Prof. PhDr. Zdeňka Matějčka, CSc., který se věnoval studiu podmínek vývoje dětí v ústavní péči. Publikovala například Psychopatologii pro pomáhající profese (2004), Vývojovou psychologii (2005 a 2007), Školní poradenskou psychologii (2005), Poradenskou psychologickou diagnostiku dětí a dospívajících (s Janou Klégrovou, 2008), Náročné mateřství – být matkou postiženého dítěte (s Ivou Strnadovou a Lenkou Krejčovou, 2009) a Psychologii osobnosti (2010).
Pracuje v Psychiatrickém centru Praha a od roku 2007 spolupracuje se Střediskem
náhradní rodinné péče.
---------------
Knihu je také možné objednat v tištěné podobě zde:
Středisko náhradní rodinné péče, o.s.
Jelení 91, 118 00 Praha 1
www.nahradnirodina.cz
tel/fax: 233 355 309
mobil: +420 603 248 021
info@nahradnirodina.cz
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 28 týdnů zpět
11 let 28 týdnů zpět
11 let 29 týdnů zpět
11 let 31 týdnů zpět
11 let 32 týdnů zpět
12 let 49 týdnů zpět
13 let 14 týdnů zpět
13 let 16 týdnů zpět
13 let 17 týdnů zpět
13 let 17 týdnů zpět