Vláda navrhuje změny v péči o ohrožené děti

Tiskovou zprávu MPSV naleznete na http://www.vzd.cz/transformace-sjednoceni-systemu-pece-o-ohrozene-deti

Praha (Čtk) - Vláda schválila návrh, který má sjednotit systém péče o ohrožené děti. Novinářům to řekl místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Nový systém by měl upřednostňovat rodinné prostředí před ústavy a posílit roli terénních sociálních pracovníků, kteří budou s problematickými rodinami pracovat podle individuálních plánů.
"Je to první koncepční materiál po dvaceti letech, který má zlepšit situaci ohrožených dětí," řekl Nečas. Sociální pracovníci by se měli podle Nečase změnit ze "strašáka" v pomocníka. Mnohem více by měli chodit do terénu, tedy mezi problémové rodiny. Měl by se zvýšit také počet sociálních pracovníků. Dosud připadá na jednoho více než 300 případů.
Do ústavu by mělo dítě odejít až tehdy, pokud se vyčerpají všechny ostatní možnosti. Především jde o práci s problematickou rodinou. Pokud takový pokus selže, dítě by mělo putovat k náhradním rodičům.
Nečas uvedl, že ČR bude potřebovat mnohem více pěstounských rodin. Cílem je snížit počet dětí v ústavech. Česko dlouhodobě sklízí kritiku za velmi vysoký počet dětí v ústavní péči. V různých ústavech žije v České republice přibližně 20.000 dětí.
Odborníci již léta upozorňují na to, že opatření na ochranu dětí jsou roztříštěna mezi několik resortů, kraje i obce. Ministr podporuje spolupráci všech subjektů. Na tvorbě principů se vedle ministerstva práce a sociálních věcí podíleli i zástupci ministerstev vnitra, školství, zdravotnictví, spravedlnosti a představitelé Asociace krajů a Svazu měst a obcí.
Plán sjednocení roztříštěné politiky péče o děti rozdělilo ministerstvo do dvou fází. Poté, co dnes vláda odsouhlasila první návrh, Nečasův úřad sepíše ucelený Národní akční plán transformace a sjednocení péče o ohrožené děti. Kabinet by měl koncepci dostat k projednání do konce června.

Z Událostí ČT 19.1.2009
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209411000100119-udalosti/obsah/701...