Zpráva o plnění Národní strategie ochrany práv dětí za rok 2012
Zpráva o plnění Národní strategie ochrany práv dětí a Akčního plánu k naplnění Národní strategie ochrany práv dětí na období 2012 – 2015 za rok 2012
Na počátku roku 2012 přijala vláda Národní strategii ochrany práv dětí „Právo na dětství“ (dále jen „strategie“), která reagovala na aktuální stav ochrany práv dětí a péče o ohrožené děti v České republice a na nutnost provést v této oblasti zásadní reformy. Zohlednila rovněž doporučení Výboru pro práva dítěte přijatá dne 17. června 2011 po projednání třetí a čtvrté periodické zprávy České republiky dokumentující aktivity k naplňování Úmluvy o právech dítěte od roku 2003. V dubnu loňského roku navázal na schválenou strategii Akční plán k naplňování Národní strategie ochrany práv dětí pro období 2012 – 2015 (dále jen „akční plán“), obsahující podrobné rozpracování jednotlivých aktivit včetně
předpokládaných finančních nákladů, indikátorů plnění, časových harmonogramů a určení rezortů odpovědných za splnění úkolů. Oba tyto dokumenty představují základní rámec pro postup příslušných rezortů k naplnění základního cíle strategie, jímž je vytvořit systém zajišťující důslednou ochranu práv a naplňování potřeb každého dítěte v České republice.
Vláda rovněž definovala monitorovací mechanismus naplňování strategie a akčního plánu. Ministerstvu práce a sociálních věcí jako orgánu odpovědnému za implementaci Úmluvy o právech dítěte bylo uloženo předkládat vládě jednou ročně zprávu o plnění těchto strategických dokumentů (s termínem předložení první zprávy do 31. března 2013). Ostatním rezortům bylo uloženo dodat Ministerstvu práce a sociálních věcí dílčí zprávy o realizovaných aktivitách.
Vládě je předkládána první ucelená zpráva o plnění strategie za rok 2012. Vzhledem k množství cílů a úkolů, které strategie a akční plán obsahují, bylo při zpracování zprávy přistoupeno k zapracování plnění či neplnění daných aktivit strukturovaně přímo k jejich znění.
Oblast ochrany práv dětí byla v roce 2012 zejména ve znamení legislativních změn. Nejvýznamnějším počinem je vydání nového občanského zákoníku obsahujícího mj. rekodifikaci rodinného práva. Občanský zákoník zdůrazňuje význam osobnostních práv a zásadu zvláštní zákonné ochrany rodiny a rodičovství, včetně práva každého dítěte vyrůstat v rodinném prostředí. Velkými změnami prošel zákon o sociálně-právní ochraně dětí. Cílem všech těchto změn je posílení prevence, systematické práce s rodinami a pomoci rodinám a vyšší podpora náhradní rodinné péče. Na potřebu posílit preventivní složku při práci s dětmi reaguje rovněž novela zákona o výkonu ústavní výchovy nebo ochranné výchovy ve školských zařízeních a o preventivně výchovné péči ve školských zařízeních.
Vedle legislativních změn se v roce 2012 uskutečnila i celá řada dalších aktivit přispívajících k dosažení nepsaného cíle strategie: vnést do činnosti osob, které pracují s dětmi a pro děti a do celé společnosti „smysl“ Úmluvy o právech dítěte. Ochrana práv dětí však i nadále naráží na velkou rezortní roztříštěnost systému, ne zcela vyjasněnou dělbu kompetencí a s tím spojené složité řídící a finanční procesy. Hlavní systémové změny tak oblast ochrany práv dětí a péče o ohrožené děti teprve čekají v následujících letech.
Příloha | Velikost |
---|---|
Zpráva_17042013.pdf | 419.37 KB |
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 21 týdnů zpět
11 let 22 týdnů zpět
11 let 23 týdnů zpět
11 let 25 týdnů zpět
11 let 26 týdnů zpět
12 let 43 týdnů zpět
13 let 8 týdnů zpět
13 let 10 týdnů zpět
13 let 10 týdnů zpět
13 let 11 týdnů zpět