Zpráva org. EveryChild: "Missing: Children without Parental Care in International Development Policy"
Emily Delap, James Georgalakis, Anna Wansbrough-Jones, EveryChild
Dvacet let od přijetí Úmluvy o právech dítěte je stále patrný alarmující nedostatek v dodržování základních dětských práv, zejména práva dítěte vyrůstat v láskyplném rodinném prostředí. Výzkum zvláště z méně rozvinutých zemí dokládá značný a rostoucí počet dětí bez rodičovské péče s devastujícím dopadem na dětská práva.
Kampaň aktivistů za dětská práva v rámci výročí Úmluvy o právech dítěte se shoduje se směrnicemi OSN zaměřenými na prevenci rozpadu rodiny a zajištění vhodné péče pro děti bez rodičovské péče.
Zavedení těchto směrnic do praxe potřebuje nezbytně angažovanost vlád, z nichž řada z nich se podílí na mezinárodním rozvoji, ale nevěnuje tomuto naléhavému problému dostatečnou pozornost.
Organizace EveryChild strategicky zaměřuje svou činnost na tuto zranitelnou skupinu.
Tato zpráva čerpá z programů org. EveryChild v 17 zemích, z literatury a konzultací více než 400 dětí. To svědčí o tom, že sami děti bez rodičovské péče nesmí chybět v agendě mezinárodního rozvoje.
Nedostatek pozornosti věnované dětem bez rodičovské péče znamená, že chybí kompletní statistika o počtu těchto dětí. Statistiky, které existují v určitých kategoriiích, odhadují nejméně 24 milionů dětí bez rodičovské péče na celém světě, což je 1% celkového počtu dětí. V zemích, kde existuje podrobnější statistika, je situace daleko alarmující. Výzkum napovídá děsivému odhadu, že počet dětí bez rodičovské péče stále narůstá.
Vzrůstající počet dětí bez rodičovské péče má zneklidňující dopady na snahy o dodržování základních práv dítěte dle Úmluvy o právech dítěte. Důsledky ztráty péče rodičů v souvislosti s dětskými právy se samozřejmě mění v závislosti na faktorech jako jsou věk, pohlaví, úroveň postižení, životní situace dítěte. Celkově je dětem bez rodičovské péče nejbezpečněji ve formách péče založené na rodinném modelu - jako je pěstounská péče nebo pěstounská péče vrámci rodinných vazeb. Dlouhodobá ústavní péče může zapříčinit vývojová opoždění, vystavit děti násilí a zneužívání, obecně by měla být až posledním řešením a jen v případěch, kdy je prokazatelně v nejlepším zájmu dítěte.
Ztráta rodičů nemusí vždy dětem ublížit, může dát příležitost uniknout ze škodlivého vztahu a přijmout lásku a podporu od širší rodiny, navštěvovat školu nebo zabezpečit prostředky nutné k přežití. Nicméně, ztráta rodičovské péče v rozvojových zemích až příliš často není důsledkem dobře vymyšlených strategií ochrany dětí, ale bolestnou volbou rodičů a dětí, zda zůstat spolu či mít dostatek jídla nebo mít přístup k základním službám.
Vzrůstající počet dětí bez rodičovské péče postihuje rozvojové země nerovnoměrně. Negativní důsledky ztráty rodičovské péče také ohrožuje dosažení Rozvojových cílů tisíciletí. Děti bez rodičovské péče jsou například daleko více ohroženy povýživou a dlouhodobou chudobou, s menší pravděpodobností navštěvují školu, daleko častěji umírají nebo se potýkají s potížemi sexuálně přenosných chorob či těhotenství v adolescenci. Navzdory důležitosti tohoto tématu v rámci mezinárodního rozvoje, není dostatek snah o vnímání tohoto problému jako naléhavého.
Chybí dostatek investic do sociální ochrany ohrožených rodin a povědomí o specifických potřebách dětí bez rodičovské péče. Některá existující opatření sociální ochrany tak neúmyslně zvyšují počet dětí bez rodičovské péče. Stále je obecně rozšířená podpora ústavní a ochranné výchovy a obecně trvá nedostatek investic do ochrany dětí a rozvoje alternativních na rodinných vazbách postavených formách péče pro děti, které nemohou být se svými rodiči.
Jakákoliv účelná a efektivní odpověď v rámci mezinárodní rozvojové agendy vyžaduje holistický přístup k problému. Nárůst počtu dětí bez rodičovské péče je zapříčiněn souhrnem faktorů včetně chudoby domácností, násilí, domácího týrání a zneužívání, nedostatečného přístupu ke vzdělání a zdravotní péči, nevhodných opatření upřednostňující ústavní či ochrannou výchovu. Zaměření se na příčiny je proto nezbytné pro kohokoliv, jednotlivce, organizace působící v oblasti sociální ochrany dětí, reforem péče o děti, dále v sociálních službách, vzdělání, zdravotnictví, oblasti soudnictví, oblasti migrace a nezákonného obchodování.
Převzato z http://crin.org/BCN/details.asp?id=21470&themeID=1001&topicID=1010
Příloha | Velikost |
---|---|
Missing.pdf | 1.81 MB |
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 17 týdnů zpět
11 let 17 týdnů zpět
11 let 18 týdnů zpět
11 let 20 týdnů zpět
11 let 21 týdnů zpět
12 let 39 týdnů zpět
13 let 4 týdny zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 6 týdnů zpět
13 let 7 týdnů zpět