Zpráva org. World Vision International: "Because We Care: Programming Guidance for Children Deprived of Parental Care"

Elizabeth Oswald, World Vision International

Organizace World Vision se zaměřuje na skupiny nejvíce zranitelných a ohrožených dětí - dětí žijících na ulici, děti pečující o sourozence, děti nucené k prostituci, děti žijící ve velkých, neosobních ústavech. Všechny tyto děti jsou, bez péče a ochrany rodičů jako primárních pečovatelů, vystaveni řadě forem zneužívání, zanedbávání, týrání. World Vision vidí jako závazek investovat do skupiny těchto nejzranitelnějších a vymezit odpovědi na jejich obtížné životní situace.
Záměrem zprávy je vyvolat diskusi a rozpoznat jednotlivé modely péče o děti bez rodičovské péče.

Zpráva přichází s řadou doporučení všem v této problematice angažovaným:
Umístění dítěte do jakékoliv formy péče musí být založeno na jeho nejlepším zájmu.
Hiearchie jednotlivých modelů péče je výchozím bodem diskuse a plánování, při volbě toho kterého modelu je ale třeba rozlišit kontext a situaci konkrétního dítěte.
U každého z modelů péče musí být brána v potaz pro i proti, musí být učiněna opatření, aby se negativním dopadům zamezilo vhodně zvolenými činnostmi.

Tato doporučení jsou vysvětlována a podrobněji rozvedena ve dvou hlavních kapitolách: Obecné principy alternativní péče a Analýza alternativních modelů péče.

Obecné principy jsou děleny do sedmi kategorií: základy alternativní péče, podpora rodin, podpora komunit, zapojení vlády, zplnomocnění dětí, podpora osob zajišťujících péči a rozvoj profesionální praxe.

Druhá část se zaměřuje detailně na pět modelů alternativní péče: pěstounská péče v rámci příbuzeneckých vazeb, pěstounská péče, domácnosti vedené dítětem, rodinné domovy a dětské vesničky.
Text přehledně dělený do jedtlivých sekcí obsahuje výhody, nevýhody či možné otazníky s praktickými návrhy a kazuistikou na závěr.

Převzato z http://www.crin.org/BCN/details.asp?id=21481&themeID=1002&topicID=1016

PřílohaVelikost
Because_We_Care.pdf729.71 KB