Senát vyslechl názory odborníků na transformaci sociálních služeb
V úterý 22. listopadu 2011 se konalo 14. veřejné slyšení Senátu na téma „Transformace sociálních služeb: naplnění práv osob s postižením“. Senátorky a senátoři vyslechli názory zúčastněných stran, např. zástupců European Deinstitutialization Expert Group, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, poskytovatelů sociálních služeb, neziskových organizací i lidí s postižením.
Transformace je změnou velkokapacitní ústavní služby pro lidi s postižením na bydlení a podporu v běžném prostředí. Lidé s postižením díky transformaci přecházejí z velkých ústavů do bytů či rodinných domů v běžné zástavbě a žijí způsobem života, který je obvyklý pro jejich vrstevníky. V současnosti probíhá pilotní projekt Ministerstva práce a sociálních věcí, do něhož je zapojeno 32 organizací z celé ČR.
„Celkem je v Česku na 200 těchto zařízení a žije v nich 14 tisíc lidí. Právě s ohledem na množství lidí, kteří v ústavech žijí, jsme slyšení uspořádali,“ uvedla senátorka Miluše Horská, která slyšení předsedala. „Zaujalo mne, že i když někteří řečníci poměrně ostře kritizovali současný stav ve financování sociálních služeb, všichni zároveň mluvili o transformaci ústavních služeb jako o dobré a žádoucí záležitosti. Právě potíže ve financování by ji mohly ohrozit, což by byla obrovská škoda.“
Následují závěry veřejného slyšení:
1. Ústavní péče pro lidi s postižením neodpovídá potřebám a poptávce konkrétních lidí ani požadavkům vyplývajícím z Listiny základních práv a svobod, Úmluvy o právech osob s postižením nebo zásad zákona o sociálních službách:
o je nezbytné zastavit investice do ústavních služeb a přesměrovat tyto prostředky k rozvoji komunitních služeb pro lidi s postižením (v rovině investiční i provozní).
2. Základem pro transformaci pobytové péče je dostupnost komunitních služeb, která je nyní nedostatečná:
o je nezbytné zvýšit dostupnost terénních a ambulantních služeb pro lidi s postižením;
o je nutné zajistit jejich dlouhodobé financování a udržitelnost;
o je nutné vymezit kvalifikační předpoklady pro pracovníky v této oblasti a zajistit jim adekvátní finanční ohodnocení.
3. Je nutné zajistit dlouhodobý rozvoj neziskového sektoru v oblasti péče a zaměstnávání osob s postižením; např. podporou sociálního podnikání nebo víceletým financováním.
4. Je třeba nastavit podmínky pro transformaci dalších ústavních institucí:
o vytvořit právní rámec pro poskytování komunitních služeb a pro transformaci ústavních služeb, vč. právní úpravy staveb pro sociální služby;
o aplikovat transformační principy na všechny instituce odpovědné za zajištění sociálních služeb (stát, kraje, obce);
o vytvořit udržitelnou strukturu, která bude podporovat rozvoj sítě komunitních služeb a transformaci ústavních pobytových služeb;
o využít připravované evropské dotační programy k tomuto účelu.
5. Je nutné řešit situaci v oblasti způsobilosti k právním úkonům a opatrovnictví v souladu s Úmluvou o právech osob s postižením; součástí je také rozvoj podporovaného rozhodování, vč. právní úpravy.
Ivana Pazdziorová telefon: 739 548 469
manažerka PR aktivit e-mail: ivana.pazdziorova@trass.cz
Převzato z http://www.trass.cz/TrassDefault.aspx?rid=72951&app=Article&grp=Content&...
- Blog uživatele admin
- Pro psaní komentářů se přihlašte
Poslední komentáře
11 let 19 týdnů zpět
11 let 19 týdnů zpět
11 let 20 týdnů zpět
11 let 22 týdnů zpět
11 let 23 týdnů zpět
12 let 40 týdnů zpět
13 let 5 týdnů zpět
13 let 8 týdnů zpět
13 let 8 týdnů zpět
13 let 8 týdnů zpět