ÚOOÚ podal trestní oznámení na ředitelku Fondu ohrožených dětí

Praha (ČTK) - Ředitelka Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičková a další členové vedení organizace čelí trestnímu oznámení kvůli údajnému zveřejňování citlivých údajů o dětech, pro něž hledají adoptivní rodiče nebo pěstouny. Na základě kontroly ho podal inspektor Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), podle kterého vedoucí pracovníci fondu porušili zákon o právní ochraně dítěte, řekl dnes novinářům předseda úřadu Igor Němec.

"Z naší strany je využití možnosti podat trestní oznámení výjimečný krok," uvedl Němec. V polovině ledna ukončená kontrola však podle něho prokázala, že organizace na internetu zveřejňuje informace o dětech, které je mohou poškodit u spolužáků nebo učitelů a mohou mít dopad na jejich budoucí život. Úřad proto také uložil fondu situaci napravit, například stáhnout webové stránky, na kterých děti k adopci nabízí.

Rozhodnutí ÚOOÚ zatím není pravomocné, FOD může k jeho závěrům do měsíce podat připomínky.

Němec již dříve uvedl, podle něj není nutné pro vyhledávání vhodných dětí či žadatelů zveřejňovat jejich osobní data. Zejména na internetu by se podle něj měly o dětech objevit pouze anonymní a obecné informace, v žádném případě však jména nebo dokonce fotografie. Šéf úřadu kritizoval také inzeráty, ve kterých sdružení popisují chování a problémy dětí. "Takovéto údaje lze poskytnout až užší skupině žadatelů," uvedl.

Anonymitu dětí podle dřívějšího vyjádření úřadu pravděpodobně nedodržuje více organizací. Němec doufá, že nynější kroky ÚOOÚ proti Fondu ohrožených dětí postačí, aby i ony své chování změnily.

Komentáře

Reakce FOD

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.